AKTUALNOŚCI — Widzieć, kochać, działać

Jak odpowiedzieć na potrzeby ludzi w trudnych sytuacjach w naszym mieście?
Czy da się jeszcze coś zrobić bez środków i wsparcia instytucjonalnego?
Co ma młodzież zrobić ze sobą w wolnym czasie?
Jak budować dobre relacje społeczne, wzajemne zrozumienie?
Jak budzić ducha życzliwości, otwarcia, współdziałania i wiary w człowieka?
Jak zmobilizować olbrzymie zasoby i możliwości ludzi, którzy stracili chęć, wpadli w apatię?
Czy jeszcze coś można zrobić dla bliźnich, miasta, społeczeństwa, regionu?
Co może pojedynczy człowiek zrobić, czy naprawdę jest mały słaby pozostawiony sobie?
Kimże jesteśmy wobec wielkiej polityki, instytucji, programów unijnych, oraz przemyślanych i perfekcyjnie zaplanowanych działań urzędów, z odpowiednimi standardami i procedurami, kto da środki, zainspiruje, zaangażuje się, da serce, czas, pieniądze i samego siebie?
Kto zmobilizuje do wspólnego patrzenia, dostrzeżenia, troski, miłości, działania?
Kto odważy się być naiwnym, zgodzi się na harówkę, bez wdzięczności i zapłaty, bez wsparcia, na drogę pod wiatr?
Jeśli jeszcze kogoś te pytania poruszają to mu gratulujemy zapraszamy do współpracy z naszą Fundacją Pomocy Ubogim św. Rity z Casicia.

W niedzielę, 9 listopada br., wieczorem, w siedzibie Klubu AKWB i Filii Fundacji św. Rrity z Cascia miał miejsce swoisty jubileusz. Pierwsza rocznica działania wspomnianej Fundacji była okazja do wyrażenia wdzięczności ponad czterdziestu osobom i instytucjom dla których działania społeczne nie są fikcją, ani walką z wiatrakami. Na wstępie ks. Henryk Kowalski podziękował za lata współpracy zawierciańskich dobroczyńców z Caritasem, Komitetem Wsparcia Bezrobotnych, Parafiami, a od ponad roku także z Fundacją. I wyraził pragnienie, aby dobra koordynacja tych działań była dalej kontynuowana. Zaproszeni na spotkanie goście to m.in.: Marian Gajda - Radny Sejmiku Województwa śląskiego, Ryszard Mach - Starosta Powiatu Zawierciańskiego, Barbara Łada - V. Prezydent Miasta Zawiercie, Anna Rdest - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Ks. Zenon Gajda - Proboszcz Parafii p.w. św. Piotra i Pawła Ap., Przedstawiciele Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego z Katowic, Stanisław Sokół - Prezes Spół. Mieszk. Zawiercie, Jarosław Chłosta, Zofia Domagała, Teresa Ferdyn, Roman Flak, Barbara Floriańska, Leszek Górski, Tomasz Kwieciński, Jerzy Marjański, Mirosław Pacia, Barbara Pacia, Anna Pawlik, Fabian Porębski, Marek Regulski, Barbara Rok, Marian Sarecki, Tomasz Szatan, Ewa Wawrzycka, Dariusz Wnuk, Rafał Wojtala, Edmund Zygmański.

Im to przede wszystkim ks. Henryk wyraził podziękowania. Ich pomoc pozwoliła na bardzo wiele akcji charytatywnych w naszym mieście. Prowadzący spotkanie pan Grzegorz Lach - pracownik Akademii Polonijnej w Częstochowie i wolontariusz Fundacji, podkreślił m.in. niezwykłą wartość jednoczenia się ludzi w realizacji szlachetnych celów. Kapitał ludzki, potencjał choćby dwóch osób współdziałających, nawet przy założeniu, że nic nie mają, prócz chęci, dwóch rąk i otwartego serca jest niesłychanie wielki i cenny.

Przekonała się o tym grupa wolontariuszy ze wspomnianej Fundacji. W ciągu zaledwie ostatniego roku, udało się jej zorganizować odwiedziny chorych w domach, Mikołaja dla ubogich dzieci, Ognisko z zajęciami wyrównawczymi i dożywianiem, systematyczne kursy i formację wolontariatu, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin o obniżonych dochodach, współdziałanie w prowadzeniu punktu darów żywnościowych im. Dzieciątka Jezus na Argentynie (dzielnica Zawiercia), wyjazd młodzieży na spotkanie z wolontariatem międzynarodowym (Gerlitz, Stuttgart, Lourdes, Barcelona, Mediolan), podjęła także gościną wolontariuszy z Udine i Wenecji w liczbie 56 osób.

Obecnie Fundacja widziałaby konieczność kontynuowania pracy z wolontariuszami, zorganizowania Klubu Integracji Społecznej, kawiarni dla osób opiekujących się obłożnie chorymi, pilną potrzebę zorganizowania ogrzewalni na wzór "świętoalbertowy", krajową i międzynarodową wymianę wolontariatu, organizację domów św. Rity.
Można było też zobaczyć wiele wycinków z prasy, publikacji książkowych i zdjęć dokumentujących roczną pracę Fundacji.

Zaproszeni goście w kuluarach wymienili wiele spostrzeżeń i sugestii, mogli się bliżej poznać i podzielić swoimi pomysłami co do dalszych działań. To na pozór zwykłe spotkanie okazało się wspaniałą okazją dla zintentysyfikowania współpracy w dalszych działaniach społecznych.