Luty 2010 Kurier Zawierciański
Zawiercie - Gospodarka
SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA DA IM SZANSĘ NA ZNALEZIENIE PRACY
(Zawiercie) 150 tysięcy złotych pozyskała Fundacja Pomocy Ubogim Św. Rity z Cascia we współpracy z zawierciańską filią Komitetu Wsparcia Bezrobotnych diecezji częstochowskiej na założenie spółdzielni socjalnej. Na razie członkami spółdzielni będzie 8 osób, ale później istnieje możliwość zwiększenia tej liczby. Pieniądze na rozwój spółdzielni będą pochodzić ze Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej.
Pomysł narodził się jeszcze kilka miesięcy temu, gdy fundacja podjęła projekt "Od Samopomocy do Akademii Społecznej. Rozwój Klubów Integracji Społecznej. W projekcie wzięły udział dwie grupy po 15 osób szkolących się w ramach różnych kursów: język angielski, kurs komputerowy, kursy typu płatnik, kursy asystencko-sekretarskie, kursy spawalnicze, transport i spedycja, kurs na palacza ze wszystkimi uprawnieniami. Uczestnicy brali udział w spotkaniach z doradcą zawodowym, w spotkaniach w klubie integracji społecznej i w spotkaniach z psychologiem. Odbyło się także szkolenie ze spółdzielczości socjalnej i tak powstał pomysł stworzenia takiej spółdzielni - mówi Krystyna Lach, prezes fundacji.
Wniosek złożony przez fundację został oceniony najwyżej spośród wszystkich biorących udział w konkursie. SWR ogłosiło go w związku z pogarszającą się sytuacją na rynku pracy spowodowaną m.in. kryzysem gospodarczym. W skład spółdzielni mogą wchodzić długotrwale bezrobotni, byli więźniowie, mniejszości narodowe i niepełnosprawni. Grupa założycielska to minimum 5 osób.
O całym projekcie dowiedziałam się z plakatu. Cieszę się, że tu jestem. Mam wyższe wykształcenie, ale mimo tego nie mogłam znaleźć pracy - mówi Jolanta Domagała.
Zawierciańską spółdzielnię będą tworzyć na razie bezrobotni i niepełnosprawni. Patronat nad całością obejmie Fundacja Pomocy Ubogim Św. Rity z Cascia i Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego.
Członkowie spółdzielni będą się kształcić w zakresie poznania praw rządzących spółdzielnią socjalną. Przejdą także kursy zawodowe i kursy interpersonalne. Kursy zawodowe będą obejmować język angielski dla kelnerów, szkolenia kucharskie i kelnerskie. W programie jest także szkolenie z zakresu negocjacji, zarządzania i marketingu. Kursy interpersonalne polegać będą na wewnętrznym zintegrowaniu grupy. W późniejszym terminie planowany jest wyjazd do podobnej spółdzielni socjalnej i kursy agroturystyczne. Na rozpoczęcie działalności pozyskaliśmy około 150 tysięcy złotych, będą to środki przekazywane w ratach - dodaje Krystyna Lach.
To nie pierwsze fundusze zewnętrzne pozyskane przez fundację na szkolenia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W kwietniu organizacja otrzymała 400 tysięcy złotych na kursy dla bezrobotnych.
Fundacja Pomocy Ubogim Św. Rity z Cascia działa od 2007 roku. Jej celem jest pomoc ubogim i potrzebującym, dlatego organizacja prosi też o wsparcie finansowe.