ul. Rataja 7, 42-400 Zawiercie k.lach@op.pl +48 693 022 528

Patronka fundacji

Święta Rita z Cascia (1381-1457)
Święta od spraw beznadziejnych

     Wszystko w życiu Świętej Rity jest nadzwyczajne od jej niezwykłego poczęcia, przypominającego historię Św. Jana Chrzciciela, aż do niezwykłych łask, jakie otrzymywała dla tych, którzy ją usilnie o to prosili. Dary te wysłużyły jej miano orędowniczki w „sprawach beznadziejnych”. Zanim wstąpiła do klasztoru była żoną i matką, dlatego wzywają jej wstawiennictwa zarówno ojcowie i matki rodzin, jak i zakonnicy i zakonnice.

Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, niedaleko Cascia we Włoszech. Była jedynaczką. Już jako młoda dziewczyna poczuła powołanie do życia zakonnego. W wieku czternastu lat, posłuszna naleganiom rodziców, wyszła za młodego, wytwornego, lecz obdarzonego raczej niespokojną naturą człowieka. Łagodząc swym postępowaniem trudny charakter swego męża przeżyła z nim osiemnaście lat.
Po śmierci męża i dwóch synów została przyjęta do augustiańskiego klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia. Tutaj w odosobnieniu wiodła pobożny żywot mniszki. Przez ostatnie piętnaście lat życia nosiła na czole znak ciernia Męki Pańskiej. Zmarła 22 maja 1457 r.
Zaraz po śmierci za jej wstawiennictwem zaczęło dziać się wiele cudów, które przyczyniły się do szybkiego rozprzestrzenienia się jej kultu. Dziesięć lat po śmierci niezniszczone zwłoki Rity zostały złożone w ozdobnym sarkofagu. Rita została beatyfikowana w 1628 r., a w 1900 r. papież Leon XIII zaliczył ją w poczet świętych. Jej ciało spoczywa w sanktuarium w Cascia.
Rita jest postacią godną pamięci, gdyż doświadczywszy wielu cierpień i przeciwności w różnych stanach życia, potrafiła pokonywać wszelkie przeszkody w duchu pokory i miłości. Wszędzie czyniła pokój, była lekarstwem dla zwaśnionych i skłóconych. Wierni widzą w św. Ricie skuteczną orędowniczkę w trudnych sprawach życiowych. Jest czczona w całym świecie katolickim, a zwłaszcza we Włoszech, w Ameryce Południowej i na Filipinach, gdzie znajduje się wiele kościołów pod jej wezwaniem, a nawet miejscowości noszące jej imię. Szczególnym kultem cieszy się w Zakonie augustiańskim.

Sanktuarium św. Rity w Casci…

     Najważniejszymi miejscami związanymi ze Św. Ritą są umbryjskie miasteczka – Cascia i Roccaporena. W Roccaporena znajduje się m.in. kościół parafialny, do którego uczęszczała, wybudowane w 1946 r. sanktuarium Ś?więtej, jej dom przekształcony na kaplicę, lazaret, w którym świadczyła pomoc chorym i cierpiącym, a także ogród. W miejscowości Cascia wierni odwiedzają m.in. najsłynniejsze w świecie sanktuarium Świętej, wybudowane w 1947 r., w którym w specjalnej kaplicy umieszczona została przezroczysta trumna z ciałem Świętej a także pełny pamiątek po Św. Ricie olbrzymi klasztor ss. Augustianek.

W Polsce najważniejszymi miejscami kultu Św. Rity są Kraków i Nowy Sącz. W Krakowie od wielu lat wierni modlą się o potrzebne łaski przed wielką drewnianą figurą Świętej, znajdującą się w kościele oo. Augustianów pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (przed ołtarzem Świętej, każdego 22 dnia miesiąca, odprawiana jest Msza św. ku Jej czci). W Nowym Sączu wierni proszą o łaski przed obrazem umieszczonym w 1993 r. w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej, gdzie w drugi czwartek każdego miesiąca o godz. 18.00 odprawiana jest w tym miejscu Nowenna do Św. Rity. W obydwu miejscowościach znajdują się relikwiarze Świętej.

Symbolem Św. Rity jest róża. 22 maja – w rocznicę narodzin dla nieba – we wszystkich miejscach kultu Świętej odbywa się specjalne nabożeństwo połączone z tzw. Błogosławieństwem Róż.



LINKI:                 Życie Św. Rity      Św. Rita      Litania do Św. Rity      Życie Św. Rity        Orędownicy spraw beznadziejnych